Zapraszamy na uroczystość złożenia kwiatów pod wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej umieszczonym na pierwszym piętrze w G. G., w dniu 8. grudnia 2023 r. o godz. 12 przy sali 160 w GG.

Po poświęceniu wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w dniu 9 listopada 2017 r. przez ks. prałata B. Piaseckiego i zawieszeniu na pierwszym piętrze w G. G. wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, spotkaliśmy się w sali 160. W uroczystości poświęcenia wizerunku Matki Bożej 9 listopada 2017 roku brali udział także przedstawiciele Archikonfraterni Literackiej przy Katedrze św. Jana w Warszawie. Na spotkaniu po uroczystości zaproponowali, aby każdego roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej ósmego grudnia środowisko Uczelni i przedstawiciele Archikonfraterni Literackiej składali kwiaty przy wizerunki Matki Bożej jako wyraz wdzięczności za macierzyńską opiekę. MB Niepokalanie Poczęta jest patronką Archikonfraterni Literackiej. Stąd każdego roku ósmego grudnia składane są kwiaty przy wizerunku Matki Bożej. tradycja ta jest podtrzymywana już od wielu lat. Złożeniu kwiatów towarzyszy chwila zadumy i refleksji.

Pan Rektor Robert Zalewski zaproponował aby zaprosić do wzięcia udziału w uroczystości ks. prałata Roberta Strzemiecznego i przedstawicieli stowarzyszenia Soli Deo.

Dla przypomnienia:

Proporzec z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w barwach Politechniki Warszawskiej pobłogosławiony przez Papieża Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w stanie wojennym

W czasie swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, 17 czerwca 1983 roku w kościele Przemienienia Pańskiego (ojców kapucynów) przy ulicy Miodowej w Warszawie Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z grupami duszpasterstw specjalistycznych, między innymi duszpasterstwa inżynierów i techników, której opiekunem duchowym był ks. Henryk Krzeszowski. W spotkaniu z Papieżem uczestniczyły dwie osoby z Politechniki Warszawskiej. Sposób udziału w spotkaniu był wcześniej dyskutowany - nie tylko w duszpasterstwie inżynierów i techników, ale także w gronie zdelegalizowanej wówczas Solidarności. Zgodnie z pomysłem ś. p. koleżanki Barbary Madejczyk, przygotowany został proporzec z wizerunkiem Matki Bożej w barwach Politechniki Warszawskiej. Spotkanie trwało znacznie krócej, niż przewidywano, mimo tego możliwe było wygłoszenie prośby skierowanej do Jana Pawła II: „Ojcze Święty, Politechnika Warszawska prosi o pobłogosławienie naszej Madonny Politechnicznej”. Odpowiedzią papież były słowa:

„Z całego serca błogosławię” i udzielone błogosławieństwo.

Było to niezwykle radosne wydarzenie, długo komentowane w gronie koleżanek i kolegów, dające iskierkę nadziei w czasach, w których odbierano nam wszelką nadzieję.

Ze względu na ówczesną sytuację i z obawy przed możliwą wtedy profanacją cennej pamiątki, proporzec z Madonną został zdeponowany w parafii Najświętszego Zbawiciela pod opieką ks. Tadeusza Jarząba.

Madonna powróciła na Politechnikę w 2005 roku, podczas uroczystości dwudziestopięciolecia NSZZ „Solidarność”. Staraniem Komisji Zakładowej przed wystawieniem na widok publiczny proporzec został oprawiony. Z okazji trzydziestopięciolecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego za zgodą J. M. Rektora, proporzec z Madonną został umieszczony w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

Zgodnie z relacją uczestników spotkania z Papieżem - dr inż. Ireny Gronowskiej (Wydz. Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej) i dr inż. Wojciecha Szarańca (Wydz. Elektroniki)

LINK: http://idziemy.pl/spoleczenstwo/matka-boza-w-barwach-politechniki-warszawskiej

LINK: https://www.biuletyn.pw.edu.pl/Kultura-i-Tradycja/Proporzec-z-wizerunkiem-Matki-Bozej-Czestochowskiej